Proč na Cloud?

Věnujte čas svému byznysu a nezdržujte se něčím

První velká výhoda je cena. Jak to bývá zpravidla u fyzického zboží? S počtem prodaných výrobků většinou klesá výrobní cena výrobku. Obdobně to funguje i zde. Poskytovatel vyvine nákladný software (službu), kterou následovně zprostředkuje svým klientům online. Čím více prodejů uskuteční, tím více si může dovolit jít s cenou dolů. Pokud byste si tu samou službu nechali vyvinout přímo pro sebe, je třeba počítat s velkými náklady na její vývoj. Tak velkými, že se vám to nemusí vyplatit! Je lepší věnovat ušetřený čas svému byznysu a nezdržovat se něčím, co již existuje a je pro vás levnější variantou.

Již nejste omezeni firemní infrastrukturou

Druhá velká výhoda je bezesporu online řešení. Znamená to pro vás, že máte možnost se připojit k pro vás poskytované službě téměř odkudkoliv a z čehokoliv (notebooku, tabletu, mobilu), pokud máte internetovou přípojku a zařízení umožňující přístup na internet. Již nejste omezeni firemní infrastrukturou. Klidně můžete letět na druhý konec světa a pracovat, jako byste byli u sebe v kanceláři. Stačí znát jen vaše přihlašovací údaje k zprostředkované službě.

Zkusíme Vás trochu uvést do obrazu, jak je to ve skutečnosti s náklady. Pro mnohé z nás mohou být některé položky nákladů na začátku procesu dobře skryté. Avšak v momentě jejich postupné fakturace jsme velmi často nemile překvapeni, za co všechno je třeba ještě dodatečně doplácet. V podstatě je to obdobné, jako když si koupíte nový dům.

Taky je sice ve Vašem vlastnictví (jako HW počítače), ale musíte o něj neustále dbát, nebo vám brzy spadne střecha na hlavu. Troufáme si dokonce tvrdit, že občas jsou náklady spojené s údržbou domu vyšší, než by byl nájem s plným full-servisem. K tomu samozřejmě nesmíme zapomenout na pořizovací výdaje na onen dům. Bohužel však většina z nás toto nevidí, nebo ani nechce vidět a tiše doufá, že pořizovací výdaje jsou taky jejich poslední vydané výdaje. A tohle je právě ta největší a zásadní chyba! Opak je pravdou. Teprve až nyní přichází čas platit.

Dále nesmíme opomenout pravidelné náklady spojené především se samotným provozem. Například platby za spotřebovaný elektrický proud pro hardware a údržbu samotného hardwaru. Údržba je kapitola sama pro sebe, neboť je nutné platit za odborného pracovníka, který se o počítač bude starat. Nezapomeňte, že i čas je neúprosný. Bude nutné, aby docházelo k aktualizacím hardwaru…

A cena cloudového řešení? Všechny výše uvedené náklady jsou již většinou zahrnuté v měsíční/roční platbě za vámi využívanou službu v cloudu.

Čeho se nejvíce obávají zájemci v oblasti cloud computing?

Nejvíce obav panuje zejména v oblasti zabezpečení dat, přestože je větší pravděpodobnost, že ke zneužití interních dat dojde ve vaší firmě, než v samotném cloudu. Datový centrum, na kterých náš systém v dnešní době běží, má veškeré možné bezpečnostní certifikace pro správu a uchování dat. Data jsou zálohovaná na dalších záložních serverech. Obavy jsou tak z velké části zbytečné a neopodstatněné. Závěrem bych rádi k bezpečnosti dodali, že nakonec bude vždy záležet na koncových uživatelích, jaké heslo a zabezpečení si sami zvolí k přístupu ke svému účtu. Sebedokonalejší systém je v ohrožení, napíše-li si uživatel na lepící papírek k monitoru heslo ke svému účtu.